Jak podłączyć gniazdo z bolcem

Niezależnie od tego, czy instalujesz, czy wymieniasz gniazdko elektryczne, znajdziesz tam różne rodzaje wtyczek, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Różnią się one liczbą styków, liczbą bolców, liczbą wtyków, wielkością gniazda oraz wielkością prądu i napięcia, na które są przeznaczone. Wtyczki różnią się również rodzajem materiału, z którego są wykonane. Zazwyczaj są one wykonane z mosiądzu i posiadają solidne piny.

Istnieją również wtyczki trójstykowe z dwoma bolcami. Prawy pin jest dla przewodu neutralnego, a lewy dla przewodu pod napięciem. Tego typu wtyczki nadają się tylko do urządzeń o niskim zużyciu energii. Są one zwykle używane do urządzeń, które mają moc znamionową 2,5 ampera lub mniej. Wtyczka dostępna jest również w wersji spolaryzowanej i niespolaryzowanej.

Wtyczki typu A są asymetryczne, z bolcem neutralnym, który jest szerszy od bolca gorącego. Wtyczki typu A są używane w Ameryce Północnej i Meksyku. Gorący bolec pobiera prąd z gniazda i oddaje go do źródła zasilania. Kołek neutralny jest zazwyczaj okrągły.

Wtyczki typu B są wykonane z dwóch płaskich wtyków, które są dłuższe o około 3,22 mm od dwóch płaskich pinów. Są one również nieizolowane. Gorący pin ma szerokość około 6,3 mm, a neutralny około 7,9 mm. Ich grubość wynosi około 1,5 mm. Kołek uziemiający jest okrągły i mierzy 4,8 mm średnicy. Długość bolca uziemiającego pomaga w otwieraniu przesłon bezpieczeństwa dla bolców liniowego i neutralnego. Jest on również dłuższy niż szpilki gorące i neutralne, dzięki czemu ścieżka uziemienia jest podłączona przed odłączeniem szpilek pod napięciem.

Wtyczki typu C są asymetryczne, z dwoma okrągłymi bolcami oddalonymi od siebie o 19 mm. Są one przystosowane do prądu 16 A. Są one również używane w Danii i Grenlandii. Wtyk gorący ma natężenie 2,5 A, a neutralny 1,5 A. Są one zwykle używane do lamp, które są przełączane. Posiadają styk żeński, który akceptuje trzpień uziemiający gniazda.

Wtyczki typu N wykonane są z profilu sześciokątnego. Posiadają bolec uziemiający, który jest bliżej linii niż bolec liniowy i neutralny. Są również podobne do szwajcarskiego standardu typu J. Stosowane są w Europie i Belgii. Są podobne do wtyczek typu C w tym, że mają okrągły męski pin i żeński styk do przyjęcia bolca uziemiającego gniazda. Nie są one kompatybilne z wtyczkami typu A i B. Od gniazd typu F różnią się również tym, że nie posiadają otworu uziemiającego.

Wtyczki typu G są podobne do wtyczek typu B, ale są nieizolowane. Posiadają dwa okrągłe bolce 4,8 mm na 19 mm centrach. Są one przystosowane do prądu 15 A. Posiadają również wbudowany bezpiecznik. Mierzą one odległości od środka do środka 22,2 mm dla gorących i neutralnych pinów. Mają również pin uziemienia, który jest okrągły i mierzy 4 mm w średnicy. Są one przystosowane do 16 A i mają trzpień uziemiający, który nie jest przymocowany do wtyczki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *